نکات مهم در انتخاب سنگ ساختمانی

در هنگام انتخاب سنگ برای ساختمان ما اغلب به رنگ وزیبای آن توجه می کنیم، در حالی که فاکتورهای مهم دیگری همچون نحوه عملکرد سنگ و دوام آن نیز بسیار مهم هستند. در این پست نکات اساسی در هنگام انتخاب سنگ مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به تنوع سنگ های ساختمانی موجود در بازار از گرانیت گرفته تا تراورتن و مرمریت به نظر انتخاب سنگ کار دشواری است. هرچند تصمیم گیری نوع سنگ برای فضاهای داخلی و خارجی ساختمان بر اساس سلیقه انجام می شود و شما یک نوع سنگ خاص را با توجه به رنگ و پارامترهای ظاهری انتخاب میکنید. اما دانستن فاکتورهای برای انتخاب بهتر در هنگام خرید به شما در هنگام مقایسه بین چندین نمونه کمک میکند. نه تنها ظاهر سنگ مهم است بلکه کاربرد آن متناسب با فضا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فاکتور شماره 1: توجه به کاربرد فضای مورد استفاده

در هنگام انتخاب سنگ شما بایستی همواره خصوصیات فیزیکی سنگ را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر شما میخواهید سنگی را برای فضاهایی مثل دیوار حمام  در نظر بگیرید باید نوعی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت آسیب پذیر نباشد.

همیشه سوالات زیر را در نظر داشته باشید:

آیا سنگ انتخابی برای استفاده مورد نظر کاربرد داشته یا تزیینی است؟

آیا در معرض نورخورشید، آب، حرارت و یا تغییرات دما قرار میگیرید؟

آیا در معرض آلودگی قرار میگیرد؟

فاکتور شماره 2: انتخاب سطح ظاهری

برای سطح سنگ گزینه های متنوعی وجود دارد که برروی ظاهر و کاربرد آن تاثیر بسزایی دارد. برخی از سطوحی که در هنگام انتخاب با آن روبرو می شوید عبارتند از: صیقلی،بوش همر،چرمی، تیشه ای، فلیم شده و…

اگر سنگ مورد نظر را برای دیوار انتخاب می کنید سطح سنگ در زیبایی نمای نهایی موثر است اما اگر برای کف ساختمان انتخاب میکنید بافت سنگ به اندازه ظاهر سنگ اهمیت دارد. برای مثال سنگ کف تیشه شده برای جاهای مرطوب مناسب تر از سابیده شده است.

 

فاکتور شماره3: درصد جذب آب

درصد جذب میزان تخلخل سنگ را مشخص میکند و همچنین میتواند دوام سنگ را برای کاربرد مورد نظر مشخص کند. سنگ ها با درصد بالای جذب آب سریعتر لکه دار شده و برای استفاده از آنها در این سطوح باید تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شود. همچنین در آب و هوای سرد منجر به ترک و شکستگی در دیوارهای پیرامونی ساختمان میگردد. به طورکلی در هنگام انتخاب میزان جذب پایین آب مد نظر است.

فاکتورشماره 4: تصمیم گیری در مورد ابعاد و الگو

الگو و ابعاد سنگ تاثیر زیادی در نمای کلی و درک ما از فضا دارد. به طور کلی سنگ های کف و دیوار را میتوان در ابعاد مختلف و مناسب با سفارش تولید کرد. برای مثال شما می توانید از سنگ های تیشه ای الگویی در کف یا یک نوع سنگ با ظاهر کلاسیک انتخاب کنید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که ابعاد انتخابی با مقیاس فضا تناسب داشته باشد.

با توجه به کاربرد فضا شما میتوانید الگوهای متفاوتی را برای ایجاد طرح های مختلف انتخاب کنید. اکثر این الگوها با توجه به نیاز مشتری و زیبایی مد نظر انتخاب می شوند.

فاکتور شماره 5: توجه به مصالح دیگر

هنگام تصمیم گیری در انتخاب سنگ توجه به تناسب آن با مصالح دیگر مورد استفاده در فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید شما بخواهید که سنگ انتخابی با آجر مورد استفاده در نما تناسب داشته باشد یا کف فضایی ورودی با داخل ساختمان.

 

فاکتور شماره 6: تعیین الگوی رنگهای مورد علاقه

الگوی رنگ مورد علاقه خود را به گونه ای انتخاب کنید که با فضاهای داخلی و خارجی خانه تناسب داشته باشد. قرار دادن نمونه سنگی در کنار سایر موارد تزیینی نظیر پارچه و رنگ دیواره به شما کمک می کند تا سنگی را انتخاب کنید که با فضای شما تناسب داشته باشد.

از خود سوال کنید که چه نوع سنگی را میخواهید. آیا سنگی با تنوع رنگ پایین و بدون رگه؟ یا بدنبال سنگی با بافت گرم و رگهای مختلف و متفاوت؟ آیا به دنبال رنگهای تیره هستید یا روشن؟

صرف نظر از رنگی که انتخاب میکنید در نظر داشته باشید همیشه در بافت سنگ به دلیل طبیعی بودن آن تفاوت های از نظر رنگ وجود خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *