تفاوت کوارتزیت با کوارتز و مرمریت

تفاوت کوارتزیت با کوارتز و مرمریت

کوارتزیت یک سنگ دگرگونی است، در حالی که کوارتز یک سنگ آذرین است که از ماگما متبلور می شود یا در اطراف منافذ هیدروترمال رسوب می کند. ماسه سنگ تحت فشار به کوارتز آرنیت و کوارتزیت تبدیل می شود، اما کوارتزیت به کوارتز تبدیل نمی شود. صنعت ساختمان موضوع را پیچیده تر می کند. اگر “کوارتز” را برای کانتر آشپزخانه بخرید، در واقع یک متریال مهندسی که از کوارتز خرد شده، رزین و رنگدانه ها ساخته شده است یا سنگ مصنوعی خریداری کرده اید.سنگ دیگری که معمولاً با کوارتزیت اشتباه گرفته می شود سنگ مرمریت است. هم کوارتزیت و هم سنگ مرمریت معمولاً سنگ های رنگ روشن و بدون لایه هستند. مرمریت با وجود ظاهری مشابه، سنگی دگرگونی است که از کانی‌های کربناته مجدد تبلور یافته ساخته شده است، نه سیلیکات‌ها. سنگ مرمریت نرم تر از کوارتزیت است ویک آزمایش عالی برای تشخیص این دو، استفاده از کمی سرکه یا آب لیمو روی سنگ است. کوارتزیت در برابر اثر اسید ضعیف غیر قابل نفوذ است در حای که سنگ مرمریت دچار تغییر رنگ یا حفره می شود.

موارد استفاده:

کوارتزیت  به دلیل استحکام و مقاومت بالا کاربردهای فرآوانی دارد. از آن برای ساخت تایل سقف، پله ها و کف استفاده می شود. هنگام برش و ساب، سنگی بسیار زیبا و همچنین بادوام است. از آن برای ساخت میز(کانتر) آشپزخانه و دیوارهای تزئینی استفاده می شود. کوارتزیت خرد شده در راهسازی و بالاست راه آهن نیز استفاده می شود.

کوارتزیت از منظر زمین شناسی

کوارتزیت یک سنگ دگرگونی غیر ورقه ای است که بیشتر از کوارتز تشکیل شده است. این سنگ معمولاً یک سنگ سفید تا خاکستری کم رنگ است، اما در رنگ‌های دیگر، از جمله قرمز و صورتی (ناشی از اکسید آهن)، زرد، آبی، سبز و نارنجی دیده  یافت می‌شود. این سنگ دارای سطحی دانه‌ ای با بافت کاغذ سنباده  مانند است، اما شکل نهایی ساب خورده آن تا حدی شیشه‌ای می‌شود.کوارتزیت زمانی تشکیل می شود که ماسه سنگ کوارتز خالص یا تقریبا خالص تحت حرارت و فشار قرار گیرد. معمولاً این به دلیل فشردگی تکتونیکی ایجاد می شود. دانه های ماسه ماسه سنگ ذوب می شوند و دوباره کریستال می شوند و توسط سیلیس به هم چسبیده می شوند. سنگ کوارتزیت آرنیت در مرتبه میانی ماسه سنگ و کوارتزیت است. آرنیت هنوز به عنوان سنگ رسوبی در نظر گرفته می شود، اما دارای درصد بالایی از کوارتز است.با این حال، تشخیص شکل تغییر یافته  ماسه سنگ به کوارتزیت دشوار است و برخی از زمین شناسان از اصطلاح “کوارتزیت” برای اشاره به سنگ های دگرگونی استفاده می کنند که تقریباً منحصراً از کوارتز تشکیل شده است. کوارتزیت با نحوه شکستن آن در مرزهای دانه شناسایی می شود، در حالی که آرنیت در اطراف آنها می شکند.  بعضی از زمین شناسان دیگر به سادگی “کوارتزیت” را به عنوان یک سنگ محکم سیمانی که در بالا یا پایین نواری از سنگ های کوارتز رسوبی پدیدار می شود شناسایی می کنند

ترکیب کوارتزیت

کوارتزیت تقریباً به طور کامل از دی اکسید سیلیکون، SiO2 تشکیل شده است. اگر خلوص آن حدود 99 درصد SiO2 باشد، سنگ را ارث کوارتزیت می نامند. در غیر این صورت، کوارتزیت معمولا حاوی اکسید آهن است و ممکن است حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی روتیل، زیرکن و مگنتیت باشد. کوارتزیت ممکن است حاوی فسیل باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *